Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fyra åtalas för mord på åker utanför Enköping

Fyra män åtalas för inblandning i ett mord på en man i 20-årsåldern utanför Enköping, rapporterar lokala medier.

Polisens avspärrningsband vid den åker där en man i 20-årsåldern hittades död i augusti i fjol. Arkivbild.

Polisens avspärrningsband vid den åker där en man i 20-årsåldern hittades död i augusti i fjol. Arkivbild.

Foto: Fredrik Sandberg /TT

Brott2022-09-22 01:11

Mannen hittades död på en åker i augusti i fjol.

Två av de fyra männen som åtalas misstänkts för mord alternativt medhjälp till mord, då det enligt åklagaren inte är klart vem av dem som avlossade skottet som dödade mannen.

– Jag menar att de båda varit fullt ut delaktiga i allting som sker fram till att han skjuts ihjäl och att de därför båda bör anses ansvariga oavsett vem som höll i vapnet när skottet avlossades, säger åklagare Thomas Forsberg till SVT Nyheter Uppsala.

De två andra åtalade männen misstänks för anstiftan till mord och medhjälp till mord.

De åtalade nekar till brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!