Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Frias från mord – blev attackerad med machete

Mannen var i en trängd situation och agerade i nödvärn – så resonerar Hovrätten över Skåne och Blekinge när de frikänner en man som sköt ihjäl en annan man i Karlshamn förra året.

19-åringen frikänns nu. Arkivbild.

19-åringen frikänns nu. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2023-05-26 11:11

Blekinge tingsrätt dömde 19-åringen för mord. Det var den 13 april 2022 som en 23-årig man hittades skottskadad i ett parkeringsgarage. Han fördes med ambulans till sjukhus där han avled. Enligt hovrätten ska 19-åringen ha blivit attackerad av 23-åringen som vid tillfället bar på en machete.

"19-åringen har varit utsatt för ett mycket allvarligt angrepp, vilket innefattade våld med livsfarliga tillhyggen. Det står klart att han upplevde sig utsatt för ett livshotande våld", säger hovrättsrådet Sofia Olsson i ett pressutskick.

19-åringen frias nu från mord, men döms däremot för bland annat grovt vapenbrott till fängelse i tre år och fyra månader.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!