Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Flicka hittad död - polisen misstänker mord

I torsdags hittades en flicka död i en lägenhet i Nacka utanför Stockholm. Till en början bedömde polisen att hon tagit sitt liv.

En mordutredning har inletts efter att en flicka hittats död i en lägenhet i Nacka utanför Stockholm. Arkivbild.

En mordutredning har inletts efter att en flicka hittats död i en lägenhet i Nacka utanför Stockholm. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2022-05-22 09:25

Men på lördagen meddelade polisen att nya uppgifter framkommit som gjorde att en utredningen gällande mord inleddes.

Polisen lämnar inga detaljer om varken brottet eller offret men bekräftar att det rör sig om en flicka som hittats död.

– Det är en kvinna under 18 år, säger Stockholmspolisens presstalesperson Ola Österling till TT.

Tre personer är frihetsberövade skäligen misstänkta för inblandning i mord, enligt Åklagarmyndighetens presstjänst. De har fått försvarare utsedda och ska ha förhörts under gårdagen. De har ännu inte begärts häktade.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!