Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Explosion i bostadshus i Vallentuna

En explosion inträffade under fredagskvällen i ett flerbostadshus i centrala Vallentuna.

En detonation inträffade i ett bostadshus under fredagskvällen. Arkivbild.

En detonation inträffade i ett bostadshus under fredagskvällen. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2022-11-05 01:15

Polisen har under natten samlat in fynd på platsen som ska analyseras. En kartläggning av vilka som bor i huset ska påbörjas.

– Vi har ingen misstänkt person, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till TT.

Polisen fick larmet klockan 23.24 på fredagskvällen. På plats vid bostadshuset i området Åby ängar konstaterade polisen att fasaden var skadad och fönsterrutor krossade.

Ingen person har skadats och polisen kunde vid åttatiden på morgonen fortfarande svara på vad som har detonerat. Enligt uppgifter till Aftonbladet sökte polisen flera män i en grå bil som ska ha försvunnit från platsen. Tidningen har också uppgifter om att fynden på platsen är rester av en handgranat.

Brottsrubriceringen är allmänfarlig ödeläggelse.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!