Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Pojke stickskadad i Skurup – en gripen

En tonårspojke har hittats med stick- eller skärskador utomhus i Skurup. Han fördes till sjukhus med ambulans.

En tonårspojke har blivit stick- eller skärskadad i Skurup. Arkivbild.

En tonårspojke har blivit stick- eller skärskadad i Skurup. Arkivbild.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Brott & Straff2021-05-12 20:43

Enligt de första uppgifterna är pojken, som är äldre än 15 år men yngre än 18, inte livshotande skadad.

Larmet om det inträffade kom vid 19.15 på onsdagen. En stund senare greps en jämnårig pojke misstänkt för grov misshandel.

Polisen vill inte kommentera om ett vapen har hittats.

– Jag går inte in på det. Det är förundersökningssekretess, säger polisens presstalesperson Rickard Lundqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!