Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Misstänkt kidnappad man fortfarande saknad

Sökandet efter en försvunnen 55-åring i Karlskrona har pågått i över en vecka, och ännu har han inte hittats.

Polishelikopter har använts i sökandet på den försvunne 55-åringen. Arkivbild.s

Polishelikopter har använts i sökandet på den försvunne 55-åringen. Arkivbild.s

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott & Straff2020-08-02 18:10

Det var lördag 25 juli som mannen försvann från sin bostad.

Helikoptrar, hundar, kustbevakning och flyg, alla har de medverkat i sökandet efter den försvunne mannen. Sökarbetet har även pågått i helgen, men hittills utan framgång.

– Vi har inte hittat honom, säger utredningsledare Helene Svedberg.

Det var mannens anhöriga som anmälde honom försvunnen förra lördagen. Två män, 21 respektive 22 år, häktades i fredags på sannolika skäl misstänkta för människorov. Båda nekar till brott.

Polisen står kvar vid brottsrubriceringen människorov, men vill inte berätta mer om eventuella framsteg i utredningsarbetet.

– Det kommenterar vi inte i nuläget, säger Helene Svedberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!