Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Man misstänks för mord vid camping

En man i 25-årsåldern har dött efter att ha misshandlats med ett tillhygge vid en campingplats i Malmköping, Flens kommun.

En man i 30-årsåldern har gripits för mordförsök i Flens kommun. Arkivbild.

En man i 30-årsåldern har gripits för mordförsök i Flens kommun. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott & Straff2021-04-21 22:45

Polisen fick in larmet om ett bråk på campingen klockan 15.30 på onsdagseftermiddagen. Där hittades 25-åringen skadad. Han fördes till sjukhus med ambulans, men hans liv gick inte att rädda.

När polisen kom fram till campingen hade den misstänkte gärningsmannen, som är i 30-årsåldern, redan hunnit lämna brottsplatsen i en bil.

Strax före klockan 16 fick en polispatrull stopp på bilen och mannen kunde gripas misstänkt för mordförsök.

Under kvällen ändrades brottsrubriceringen och den gripna mannen anhölls misstänkt för mord.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!