Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Körde åkgräsklippare med 1,98 promille

En man i 70-årsåldern var grovt rattfull när han tog en åktur på en åkgräsklippare och körde runt på cykelvägar i Borlänge kommun i slutet av juni.

En man i 70-årsåldern åkte på en åkgräsklippare med 1,98 promille i blodet. Nu åtalas han. Arkivbild.

En man i 70-årsåldern åkte på en åkgräsklippare med 1,98 promille i blodet. Nu åtalas han. Arkivbild.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Brott & Straff2020-08-20 15:05

När polisen kontrollerade alkoholhalten i blodet efter den vingliga färden mätte man upp hela 1,98 promille, skriver Dalarnas Tidningar.

Mannen åtalas nu vid Falu tingsrätt. Han har erkänt brottet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!