Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

FrikÀnda Lindstedt: "Viktigt för diplomatin"

Sveriges före detta Kinaambassadör Anna Lindstedt agerade inte egenmÀktigt nÀr hon arrangerade ett möte mellan kinesiska affÀrsmÀn och Gui Minhais dotter Angela Gui, slÄr en enig tingsrÀtt fast. "Domen Àr inte bara viktig för mig, utan ocksÄ för diplomatin", sÀger Anna Lindstedt i en kommentar.

Anna Lindstedt och hennes försvarare pÄ vÀg ut ur rÀttssalen vid Stockholms tingsrÀtt. Arkivbild.

Anna Lindstedt och hennes försvarare pÄ vÀg ut ur rÀttssalen vid Stockholms tingsrÀtt. Arkivbild.

Foto: Janerik Henriksson/TT

Brott & Straff2020-07-10 05:55

Det hela handlar om ett möte som Àgde rum pÄ hotell Sheraton i Stockholm i januari 2019. PÄ mötet deltog förutom Sveriges dÄvarande Kinaambassadör Anna Lindstedt ocksÄ Angela Gui, dotter till den i Kina fÀngslade svenske förlÀggaren Gui Minhai, samt tvÄ företagare verksamma i Kina. Ett syfte med mötet var att fÄ Gui Minhai frislÀppt.

Men mötet slutade med ett brÄk, dÀr Angela Gui sÀger sig ha blivit pressad att sluta kritisera Kina.

Enligt Ă„klagare Henrik Olin gjorde Lindstedt sig skyldig till egenmĂ€ktighet vid förhandling med frĂ€mmande makt i samband med mötet. Åklagaren ansĂ„g bland annat att ambassadören hade gĂ„tt bakom ryggen pĂ„ utrikesdepartementet och medvetet utelĂ€mnat information om mötet, samt att Lindstedt okritiskt litade pĂ„ en man som företrĂ€dde Kinas intressen.

Åtalet underkĂ€nns

Men Stockholms tingsrÀtt delar inte pÄ nÄgon punkt Äklagarnas uppfattning. För att döma nÄgon för brottet uppstÀlls tre krav, sÄ kallade rekvisit. Inget av dem Àr uppfyllda i fallet med Anna Lindstedt, enligt rÀtten.

Det första rekvisitet handlar om att nÄgon pÄstÄr sig vara behörig att företrÀda Sverige, utan att vara det.

– HĂ€r har tingsrĂ€tten kommit fram till att en ambassadör har en vid behörighet att företrĂ€da Sverige gentemot det land som man Ă€r ambassadör i, sĂ€ger rĂ„dman Anna Flodin, rĂ€ttens ordförande.

Redan dÀr ogillas Ätalet, men rÀtten gÄr ÀndÄ vidare och argumenterar för varför de övriga rekvisiten inte uppnÄs.

Det andra kravet handlar om att personen förhandlar med en motpart med syfte att nÄ en överenskommelse. HÀr anser inte rÀtten att det Àr bevisat att Lindstedt förhandlat, och att det inte rÀcker att endast vara nÀrvarande vid ett möte.

Inte bevisat

Det tredje rekvisitet handlar om att förhandlingen i frÄga ska ske med nÄgon som har fÄtt ett uttryckligt uppdrag frÄn en frÀmmande makt. Inte heller det har Äklagaren kunnat bevisa, enligt rÀtten, som Àr enig i att den före detta ambassadören ska frias.

Anna Lindstedt sÀger i en kommentar att hon Àr glad och lÀttad över frikÀnnandet:

"Som svensk diplomat mÄste man fÄ vÀnda pÄ alla stenar för att försöka fÄ en frihetsberövad person frigiven. Jag har alltid agerat för Sveriges bÀsta".

Inte tillÀmpats

Anna Lindstedts advokat Conny Cedermark framhÄller att tingsrÀtten har gÄtt helt pÄ försvarets linje.

– Domen Ă€r klok och helt i enlighet med vĂ„ra förvĂ€ntningar, sĂ€ger han.

– Anna Lindstedt har undersökt allt möjligheter att fĂ„ ut en svensk medborgare som sitter frihetsberövad. Der har inte bara varit hennes rĂ€tt som ambassadör, det har varit hennes skyldighet.

Åklagare Henrik Olin konstaterar att det finns en tydlig skiljelinje mellan Ă„talet och rĂ€ttens bedömning i samtliga delar.

Han ska nu analysera domen för att avgöra om den ska överklagas eller inte.

– Jag konstaterar att tingsrĂ€tten gör en helt annan bedömning av de hĂ€r olika objektiva rekvisiten, i den hĂ€r aldrig tidigare prövade paragrafen, Ă€n vad Ă„klagarsidan gör, sĂ€ger Henrik Olin.

– GĂ€llande frĂ„gan om en ambassadör kan vara egenmĂ€ktig eller inte, dĂ€r har ju vi argumenterat för ett helt annat sĂ€tt Ă€n vad tingsrĂ€tten har gjort.

UD:s presstjÀnst skriver till TT att man inte vill kommentera Àrendet innan man vet om domen överklagas:

"Om sÄ blir fallet fortsÀtter processen i hovrÀtten. Innan en dom vunnit laga kraft kan UD inte ge nÄgra nÀrmare kommentarer".

Fakta: Gui Minhai

Den svenske förlÀggaren Gui Minhai drev bokförlaget Mighty Current och bokhandeln Causeway Bay i Hongkong. Förlaget gav ut satiriska böcker om det kinesiska ledarskiktet tills fem medarbetare försvann i slutet av 2015.

Gui Minhai försvann den 17 oktober 2015, dÄ han lÀmnade sin semesterbostad i Pattaya i Thailand.

I januari 2016 sÀnde statlig kinesisk tv en "bekÀnnelsevideo" med Gui Minhai i vilken han sÀger att han ÄtervÀnt till Kina för att erkÀnna en pÄstÄdd trafikolycka. Myndigheterna medgav dÄ ocksÄ att Gui Minhai frihetsberövats.

Han slÀpptes i oktober samma Är efter att ha avtjÀnat straffet. Enligt dottern Angela Gui hamnade han sedan i husarrest. Den 20 januari 2018 tog Gui Minhai ett tÄg med tvÄ svenska diplomater för att besöka lÀkare pÄ svenska ambassaden. PÄ tÄget blev han bortförd av civilklÀdd polis enligt dottern.

Den 25 februari i Är kom beskedet att Gui Minhai dömts till tio Ärs fÀngelse. Domstolen pÄstÄr att han "försett utlÀndsk makt med underrÀttelser".

Sverige, EU och en rad andra organisationer har kritiserat Kinas agerande mot Gui Minhai.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!