Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

18-åring misstänkt för medhjälp till mord

En 18-årig man har begärts häktad som misstänkt för inblandning i ett mord i Kristianstad i december.

Polis med förstärkningsvapen och stora avspärrningar på Gamlegården i Kristianstad natten till den 20 december förra året efter att en person skjutits till döds. Arkivbild.

Polis med förstärkningsvapen och stora avspärrningar på Gamlegården i Kristianstad natten till den 20 december förra året efter att en person skjutits till döds. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott & Straff2020-05-20 15:51

Enligt kammaråklagare Kristina Amilon är han skäligen misstänkt för medhjälp till mord, vilket är den lägre graden av misstanke. Gripandet av 18-åringen i måndags var följden av ett stort antal utredningsåtgärder, skriver polisen på sin hemsida.

Flera personer slog larm till polisen sent på kvällen den 19 december efter att ha hört höga smällar i bostadsområdet Gamlegården i Kristianstad. När polis och räddningspersonal kom fram låg en skjuten man på marken. Den skjutne, en man i 25-årsåldern, fördes till sjukhus, men avled av sina skador.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!