Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kvinna svårt skadad i lägenhetsbrand

En kvinna blev allvarligt skadad i en lägenhetsbrand på fredagsmorgonen i Mölndal, söder om Göteborg.Larmet kom omkring 06.30.

En kvinna fick allvarliga skador i en lägenhetsbrand i Mölndal. Arkivbild.

En kvinna fick allvarliga skador i en lägenhetsbrand i Mölndal. Arkivbild.

Foto: Pontus Lundahl/TT

Brand2021-10-22 11:02

En kvinna blev allvarligt skadad i en lägenhetsbrand på fredagsmorgonen i Mölndal, söder om Göteborg.

Larmet kom omkring 06.30.

– Det finns vittnesuppgifter om att det ska ha hörts en smäll, säger Fredrik Svedemyr, presstalesperson på polisen, till Göteborgs-Posten.

När räddningstjänsten kom till platsen, såg man att det kom rök från en lägenhet.

Det är oklart om någon mer person skadats i branden.

Polisen har spärrat av lägenheten och gör en teknisk undersökning. Händelsen utreds som misstänkt mordbrand.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!