– Ja, så kan man uttrycka det, säger Jan-Erik Heintze, kommunens samhällsbyggnadschef och före detta chef för Räddningstjänsten.
Vad är orsaken?
– I grunden handlar det om två saker, ett politiskt uppdrag att prioritera detaljplaner som ger möjlighet till fler nya bostäder, men också osäkerheten om Trafikverket tillåter en sådan utfart förklarar han.
– Därför har vi inte börjat arbeta med den nya detaljplan som krävs för byggandet av den här utryckningsvägen från brandstationen och upp till riksväg 51.
Så vad händer nu med de här planerna?
– Vi har som sagt lagt dem åt sidan tills vidare och ägnar oss nu åt bostadsbyggandet i första hand.
– Dessutom har vi ännu inte fått något formellt besked från Trafikverket, att det verkligen är ok att bygga den här nya utryckningsvägen upp till 51-an, med alla problem som det kan föra med sig. Det vill säga hur man skulle lösa själva påfarten ut på 51-an.
Men tycker du i princip att förslaget om den nya utryckningsvägen är ett bra förslag?
– Visst är det positivt och värdefullt om man kan göra utryckningarna både snabbare och säkrare.
– Men med tanke på de problem som kan uppstå, när man ska ansluta utryckningsvägen med 51-an, kan det vara idé med att även titta på andra tänkbara lösningar för att minska utryckningstiden.
– Sedan måste vi som sagt också få klartecken från Trafikverket, innan vi kan arbeta vidare med en ny utryckningsväg.