Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bröt upp skåp på badhuset

Under dagen har flera personer drabbats av stölder på Centralbadet i Norrköping efter att skåp brutits upp.

Under onsdagseftermiddagen bröt sig någon in i sex skåp på Centralbadet i Norrköping.

Under onsdagseftermiddagen bröt sig någon in i sex skåp på Centralbadet i Norrköping.

Foto: Anders Magnusson

INBROTT2019-02-28 08:53

– De har brutit eller klippt upp låsen på skåpen, säger Monica Bergström, presstalesperson hos polisen i region Öst.

Sex anmälningar om inbrott i skåpen har kommit in till polisen, troligtvis rör det sig om inbrott på herravdelningen.

– Här ser jag i alla fall att det är en man som gjort anmälan, säger Monica Bergström.

Bland det stulna godset finns bland annat kläder, mobiltelefoner, bankkort, legitimationer och nycklar.

– Det har hittats en del gods i lokalerna, men inte allt, säger Monica Bergström.

Några gärningsmän har dock inte hittats.

Det finns väl ingen kameraövervakning i omklädningsrummen så att man kan se vem som bröt sig in? Men kanske utanför och vid entrén?

– Jag vet inte hur det ser ut med kameraövervakning eller om vi har begärt in några filmer, säger Monica Bergström.

Polis har varit på platsen och förhör har hållits med drabbade och med personal på badhuset. Polisen kommer att utreda stölderna och en förundersökning har inletts.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om