När informationen om Eget val inom hemtjänsten gick ut till alla hemtjänsttagare i slutet av oktober fanns det privata alternativ i hela kommunen.
Ett par veckor senare valde Inspirera, det enda hemtjänstföretag som tagit sig an Vikbolandet, att hoppa av det området, på grund av de långa avstånden i det stora landsbygdsområdet. Då försvann möjligheten att välja för de cirka 70 hemtjänsttagarna i området.
Men nu har ett av de andra företagen, Vionord Omsorg & Service, valt att utöka sina två innerstadsområden med även det tredje innerstadsområdet, och landsbygdsområde 6, som omfattar Östra Husby, Vikbolandet och Arkösund.
– Nu finns ett alternativ för dem i område 6 igen, och ytterligare ett alternativ i område 3, och det är med stor glädje att jag åter kan säga att vi kan erbjuda Eget val inom hemtjänsten i hela kommunen redan från starten, säger Eva-Britt Sjöberg (KD), ordförande i vård- och omsorgsnämnden.
Jim Merkéll är vd för Vionord Omsorg & Service.
Ni tar Vikbolandet?
– Ja, man ska möjlighet att kunna välja något mer än det kommunala. När vi såg att det inte skulle vara någon privat där kände vi: vi gör det, så ser vi hur intresset blir, säger Jim Merkéll.
– Det är ett stort område, men vi söker nu en rast- och verksamhetslokal i området, Vikbolandet och Östra Husby, för att minimera restiden, så man inte ska behöva åka från Norrköping varje dag.
I dag finns Vionord i Nyköping, Katrineholm, Strängnäs och Skövde. I och med att verksamhetschef Susanne Svenman och Lotta Wengdin, som blir enhetschef i Norrköping, bor båda i Norrköping, blev det naturligt att expandera hit.