I onsdags kväll var det invigning i den nya livsmedelsbutiken och över hundra Hävlabor samlades i butiken för att se vad den hade att erbjuda.
– De började handla direkt, jag blev nästan chokad. De var jätteglada, säger Michel Issa, multientreprenören som står bakom den nyöppnade butiken.
Affären har tre heltidsanställda, varav en är butikschef. Den kommer att hålla öppet varje dag och är fullt utrustad med varor typiska för en livsmedelsbutik, dessutom finns en avdelning med orientalisk mat.
Under invigningskvällen bjöd butiken på fika och Michel Issa berättade om initiativet och varför han vill öppna en affär.
– Först och främst har jag sett att det finns ett stort behov av en butik här och det har funnits länge. Att äga en lanthandel är något nytt för mig. Det ger ingen jättestor vinst, utan vinsten för mig är att få vara med att utveckla ett samhälle och bidra med något.
För ungefär fyra år sedan lades den tidigare butiken ned och sedan dess har Hävlaborna fått åka till Rejmyre, Finspång eller Katrineholm för att handla.
– Det här kommer att förenkla livet för de som bor i Hävla, en butik är något som verkligen har saknats, säger Michel Issa.
Idén till initiativet kom i april tidigare i år och i början av september köpte Michel Issa fastigheten. Det är samma lokal som den tidigare butiken låg i, men den har renoverats och byggts om. Lokalens yta är ungefär 300 kvadratmeter och i den finns både butik och lager.
– Under de senaste tre månaderna har det varit mycket arbete, bland annat med att förbereda lokalen, ordna med tillstånd och skapa ett samarbete med närlivskedjan Handlarn, berättar Issa.
Men han betonar också att det är ett arbete som lönat sig.
– För mig är det en stor glädje att få bygga upp Hävla och utveckla samhället. Det handlar om att ge och ta. Jag har blivit belönad med så mycket och då vill jag ge tillbaka. Hävlaborna har verkligen stöttat och uppmuntrat mig.
Han berättar att det under invigningskvällen var många som visade sin uppskattning.
– Jag fick ta emot många blommor och lyckoönskningar, flera av invånarna kallade mig för hjälte. Det känns mycket bra inombords att kunna få möjligheten att bidra till att utveckla byn, det är en stor glädje och stolthet för mig. Vill bara avsluta med att ge ett stort tack till varenda invånare i Hävla som har gett ett fint och positivt bemötande under de senaste fyra åren!