Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skattjakt efter stenar

Berättelse om Hällestad Bergslags historia och sedan stod stenen i centrum. Geologins dag har blivit en omtyckt, återkommande tradition.

Foto:

HÄLLESTAD2009-09-14 03:00
Folklivsforskaren Jan-Eric Karlström inledde lördagen vid Gruvstugan med att berätta om Hällestad Bergslags historia. Därefter tog amatörgeologerna Ingvar Andersson från Vreta Kloster och Tore Stehn från Vintrosa över. De har mycket lång erfarenhet av stenar.Ökenros, wolframit och molybdenglans var exempel på stenar som besökarna fick studera.- Ökenrosen är spektakulär och liknar inte så många andra stenar. Den är från Tunisien, säger Tore Stehn.- För att vara av gips är den ovanligt vacker, säger Ingvar Andersson.Han berättar att för att underlätta för gästerna hade de delat upp dagen i fem stationer. Den inledande handlade om litteratur och kartor, sedan hur det går till att leta.- Nästa steg är identifiering, sedan går man in mer detaljerat och till sist får man veta hur den ställs ut, säger Ingvar Andersson.Egna stenar
Folk fick möjlighet att ta med egna stenar får examinering.- En person hade hittat en sten i närheten av Sonstorp som det konstaterades att det fanns järn i, säger Ingvar Andersson.

Vad är tjusningen med att vara amatörgeolog?
- Det är som en skattjakt, säger Tore Stehn.- Man läser om en sten och så går man ut och hittar den, säger Ingvar Andersson.Tung mineral
En bok finns till salu som handlar om en gruva i Baggetorp vid Tjällmo på 1940- och 50-talen.- Där fanns det wolframit. Det fanns bara där och i en gruva i Portugal. Det är en av de tyngsta mineralerna, säger Ingvar Andersson.Jan-Eric Karlström berättade att över tusen personer gått vandringsleden i sommar.- Målet är att försöka levandegöra historien kring Hällestad Bergslag. Geologins dag anordnas över hela landet, men vi är tämligen ensamma i Östergötland, säger Jan-Eric Karlström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om