Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Polustus lockade till skratt på midsommarafton

Sverigedemokrater, hästkött, indianer, swingers och kommunens nya skolbygge. Det skämtades om det mesta i årets upplaga av karnevalståget Polustus, precis som vanligt.

Sverigedemokraterna fick sig en känga.

Sverigedemokraterna fick sig en känga.

Foto: Claes Ottosson

GRYTGÖL2013-06-24 05:32

Det 70-årsjubilerande Polustuståget drog iväg på midsommarafton till tusentals åskådares förtjusning.

Lokala, nationella och internationella händelser stöptes i traditionsenlig Polustusanda med tanken att generera skrattsalvor och en och annan tankeställare.

Och nog var det många leenden längs vägen mellan Björkliden och Göl.

Sverigedemokraterna fick sig en känga för den uppmärksammade järnrörshändelsen och reklamfilmen de använde i sin valkampanj.

"Om du har ett järnrör och är full av hat – bli Sverigedemokrat" stod bland annat att läsa medan "partimedlemmarna" sjöng "Jimmie Åkesson, tja-lala-lala" precis som när partiet tog sin in i riksdagen.

Stenkast och frikadell

Händelserna i Husby uppmärksammades också när en brandbil och ett gäng "upprorsmakare" drog förbi.

"Politikerna som fattar besluten bor inte där de kastar sten på snuten".

Hästköttsskandalen likaså.

"När gamle svartens tid är över tjänar Findus, Dafgårds och Ikea klöver" och "Efter karriären blev Mack Lobell återanvänd som frikadell".

Läs mer i måndagstidningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om