Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

På väg till kräftfiske i Grytgöl 1917

Finklädda herrar i en hästdragen vagn, laddar för kräftfiske i Grytgöl.

På väg till kräftfiske vid Grytgöl år 1917. Herr Eliasson, Ingenjör Lönnegren, diektör Per Odeén, Arvidsson (kusk), med flera.

På väg till kräftfiske vid Grytgöl år 1917. Herr Eliasson, Ingenjör Lönnegren, diektör Per Odeén, Arvidsson (kusk), med flera.

Foto: Okänd

Grytgöl2020-08-30 08:00

Finklädda karlar i Grytgöl fångade på en hästdragen vagn i Grytgöl anno 1917.

Kanske inte så konstigt i och för sig, men när vi läser bildtexten hajar man till lite:

För de ska nämligen vara på väg till - kräftfiske!

Inte så vanligt numera att man åker iväg till kräftfiske, uppklädda i kavajer och kostymer, men så var det tydligen den här gången.

Dessutom med en mycket välklädd kusk, i form av kusken Arvidsson, som kan ses på båda bilderna.

Den ena bilden enbart med hästar och vagn och den andra med vagnen full av till synes förväntansfulla kräftfiskare!

Lite sentimentalt känns det också, eftersom karlarna troligen jobbar på Grytgöls Bruk, som helt nyligen tvingades slå igen verksamheten efter många års verksamhet.

Men bilden är alltså tagen för länge sedan och kommer från hembygdsforskaren Erik Larsons fotosamling som han skänkte till Finspångs kommun.

Enligt bildtexten har Eric i sin tur fått bilderna i gåva av en fru Lönnegren, vars släkting är en av en karlarna på kräftfiskevagnen.

Själva vagnen ser ut att vara av en bra kvalitet och kusken Arvidsson uppklädd i en fin uniform. Vågar man gissa att kusken är anställd av Grytgöls Bruk som förare av brukets "direktionsvagn" anno 1917!

Att bilden är tagen i augusti vågar vi nog spekulera i, även om det är oklart vilka regler som gällde 1917, angående premiären av kräftfisket.

Men det man vågar säga med bestämdhet är att kräftorna även på den här tiden lär ha avnjutits under festliga former med en kräftskiva!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!