Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

I Grytgöl är alla vinnare

Alla åker på tid - så att det ska kännas att det är "på riktigt".
Alla får pris - så att ingen blir avskräckt från att åka. Det viktigaste är att det ska vara kul att röra på sig.

Alla skidåkare i lördagens tävling fick pris och diplom.
FOTO: GUNNAR JOHANSSON

Alla skidåkare i lördagens tävling fick pris och diplom. FOTO: GUNNAR JOHANSSON

Foto:

GRYTGÖL2005-02-28 06:00
Det har blivit en tradition numera - att ordna skidtävling sista lördagen i sportlovsveckan i Grytgöl. I år bjöds det på soligt väder, kyla och snö. perfekt alltså. Visserligen mulnade det på frampå förmiddagen och då blev det bistert. Men då hade redan skidåkningen klarats av, och barnen högg in på den grillade korven.
- Tio barn i åldrarna 5 -12 år är med och åker. Både killar och tjejer, hälften av varje, berättar Michael Einarsson, som för protokoll.
Loppet går av stapeln på Björkliden.

Ingen hets
Han tar också tid på åkarna. Det ska kännas att det är på allvar. Men utan hets.
- Det finns olika banor, och man kör som man känner. Det viktigaste är att det är kul, så att ingen går härifrån med känslan att aldrig mer vilja åka skidor.
Risken för det verkar obefintlig i det här gänget, där en del till och med väljer att köra några extravarv när tävlingen väl är över.
Ett gäng på tio vuxna är med som funktionärer. De grillar korv, fixar saft och mandariner.
Nio-åriga Ludvig Karlsson är nöjd med sin ruda.
- Det gick bra, det var roligt, berättar han.
Han ser fram emot den grillade korven, för efter loppet är han hungrig.
Alla duktiga skidåkare får diplom efter loppet och en godispåse i pris. Sen hugger de in på korven.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om