Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Westernfest...lig dag i Finspång

Westernparad, indianer, musik, "kast med liten kärring" och duellera med slangbella med vattenballong. Aktiviteterna på premiären av Westernfesten i Finspång är många.

FINSPÅNG2010-08-20 03:00
Den 28 augusti smäller det. Med Pow Wow-dans inleds Westernfesten i Finspångs centrum.- Det kommer indianer från hela Sverige som tävlar internationellt, bland annat från indianbyn i Strängnäs, säger Angelica Hillius.Hon är ägare till saluhallen i Finspång och en av de drivande i Centrumföreningen till detta nymodiga arrangemang.Lördagen är späckad med aktiviteter. - På eftermiddagen kommer banditer och invaderar stan. Då går varken personer eller butiker säkra. Det blir även westernparad. Till den söker vi frivilliga som vill vara med och rida. De kan anmäla sig hos oss i saluhallen, säger Angelica Hillius.Kasta hästsko
Senior- och linedance, indiangrenar som kasta lasso, skjuta pilbåge, kasta spjut, skjuta luftgevär, kasta yxa och hästsko, indiantält med ansiktsmålning och ponnyridning är några exempel på vad som erbjuds vid Vallonplatsen.På kvällen uppträder "Midnight Teds", ett Rockabillyband från Hallsberg, den etablerade, svenska countryartisten Jenny Wild och flerfaldiga svenska mästarna i country, Don Redmon Band.En westernsaloon finns vid Hotel De Geer och mycket westernkäk serveras.- Senare på kvällen avbryts musiken för roliga tävlingar. Bland annat "stora kärringkånket med depåstopp", där gubbarna får kånka på sin kärring och "kast med liten kärring", berättar Angelica Hillius.Fri entré
Knallar med både western- och indiantema finns på plats och det går att vaska guld, duellera med slangbella med vattenballonger och lasta bollar på burk.Mo Gård och Anhörigteamet kommer att finnas på plats med en varsin monter och presentera sina verksamheter.- Det är fri entré och förhoppningen är att detta ska vara ett återkommande arrangemang som ska växa varje år, konstaterar Angelica Hillius.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om