Trädgårdsloppis i Missionskyrkan
Den gjorde succé förra året och varför inte fortsätta med något som blev så uppskattat? Därför ordnade Missionskyrkan i lördags åter en trädgårdsloppis. Pengarna som kom in går till ett projekt i Indien.
Stina Andersson och Birgitta Andersson var två av dem som på morgonen lämnade in plantor till trädgårdsloppisen till Fredrik Blomberg. FOTO: TITTI OLOVSSON
Foto:
- Det är andra året vi gör det här. Det gick väldigt bra förra året och vi fick en positiv respons. Då kände vi att det var en idé som föll i god jord. Trädgårdsloppis är inte heller något som är utslitet, de vanliga loppisarna finns ju lite varstans, säger Maria Bark i Missionskyrkan.
Till Indien
Tanken med loppisen är helt enkelt att man ska dela med sig av sina egna växter i trädgården så att kan andra köpa dem och pengarna som kommer in går till ett projekt i Indien.
- Några härifrån har varit där och för några år sedan hade vi indiska gäster här och vi tycker det känns bra att vi vet var pengarna hamnar, säger Maria Bark.
Denna gång kommer pengarna att gå till att bygga ut ett skolhem, ett skolhem som Missionsförsamlingen tidigare gett pengar till byggnation av.
Serverade nässelsoppa
- Nu vill de bygga ut det så att fler barn ska få plats, berättar Maria Bark.
Förutom perenner och plantor fanns det också en del prylar med anknytning till trädgårdsarbete på loppisen. Trädgårdstemat lyste även igenom på lunch- och fikaborden i kyrkan. De serverades nässelsoppa, rabarberpaj och morotskaka.