– Den 26 april öppnar vi butiken i Finspång igen. Att inte öppna butiken har aldrig varit något alternativ. Finspång behöver ett brett utbud, säger Mikael Silversten, teknisk chef för Netto i Sverige.
Det var strax efter 16-tiden söndagen den 17 december larmet kom om en brand i Nettobutiken på Östermalmsområdet. Personal och kunder i butiken tog sig snabbt ut från lokalerna där branden spred sig. Även räddningstjänsten var snabbt på plats.
– Tack vare vår duktiga personal kom ingen till skada. Det kunde gått mycket värre. Det var extremt bra att räddningstjänsten kom så snabbt annars hade branden tagit ett mycket allvarligare förlopp. Jag vill ge ett mycket stort beröm till brandförsvaret och vår personal som larmade så fort det gick, berättar Silversten.
Just nu arbetas det för fullt med att återställa lokalerna.
– Vi har olika entreprenörer som kommer att ställa i ordning butiken till nyskick. På slutet av renoveringen är vi med mer själva och kommer att göra inredningen modern och fräsch efter det koncept vi arbetar efter. Hela butikslayouten ändras och vi lägger mer krut på de varor vi säljer mycket av, förklarar Mikael Silversten.
Hur mycket kostar det för er att återställa butiken?
– Det är inget vi går ut med vare sig vid sådana här skador eller vid vanliga renoveringar.
Branden i Netto rubricerades av polisen som mordbrand och tack vare övervakningskameror så kunde de som tände på identifieras. Ärendet gick vidare till de sociala myndigheterna eftersom det var barn som hade orsakat branden.