Teater om humor, ångest och mänsklighet
En man och en kvinna. Båda jagade av sitt förflutna. I onsdags kväll möttes de på scenen i Folkets Hus i Finspång när Teater DaCapo gav "I ett obevakat ögonblick".
Humor och ångest. Det bjöd Teater DaCapo på med föreställningen "I ett obevakat ögonblick", som bygger på Kristina Lugns poesi, i Folkets Hus.
Foto:
I onsdags kväll hade det blivit dags för Finspång. Publiken fick följa en man (Rune Jacobsson, som också har sammanställt teatern) och en kvinna (Siv Eriksson) i deras försök att bemästra sin ångest. Båda har allvarliga problem med relationer till det motsatta könet.
Köttknivar
Problem som tar sig i uttryck av kassar fulla av mediciner, köttknivar i handväskan, bacillskräck och misslyckade självmordsförsök.
Mannen kan inte acceptera att hans mamma tog sitt liv och lämnade honom ensam som barn.
- Jag hoppas att jag inte är en bortbyting också. Till råga på allt annat elände! misströstade han.
Misshandlad
Kvinnan har blivit misshandlad av sin far.
- En gång knäckte han några revben på mig men han skadade mig aldrig allvarligt, förklarade hon sakligt.
Hade det inte varit för den rappa och träffsäkra humor som föreställningen levererades med, hade det nog blivit en tung upplevelse för betraktaren. Men det blev det alltså inte, utan publiken kastades hela tiden mellan skratt och tänkvärdheter.
- Vi borde kanske bestämma oss för att låtsas att vi inte har märkt att vi har förlorat hoppet? föreslog kvinnan sin förvirrade publik.
För regin svarade Ann Eberstein och gruppen och för scenografin Kristina Östlund.