Styrelsen i Finspångs tekniska har föreslagit en höjning av VA-taxan med nio procent från och med 1 januari 2021. Något som klubbades igenom på kommunstyrelsens möte i onsdags.
– Det är en väl motiverad höjning av taxan för vatten och avlopp. Det kan låta mycket, men det finns förklaringar till höjningen, som är absolut nödvändig. Egentligen skulle vi behöva höja ännu mer, säger Hugo Andersson (C), miljö- och samhällsbyggnadsråd.
Han utvecklar vidare:
– Underhållsskulden på det som är nedgrävt i marken, rör och liknande, är just nu 180 år och så länge håller det förstås inte. Ökar vi renoveringstakten kan vi få ned det till 100 år och då blir det lite mer realistiskt.
Större investeringar behöver också göras i Axsäters reningsverk och pumpstationer för att säkerställa nivåerna på utsläppskrav och fortsatt stabil drift.
– Vi utreder, tillsammans med Norrköpings kommun som är i samma sits som oss, vilken väg som är bäst framåt när det gäller nytt vattenverk. Det är en jättestor investering och handlar om hundratals miljoner kronor. Sedan behöver vi ta höjd för kostnader när vi växer och det kommer byggas mer, säger Hugo Andersson.
Höjningen av VA-taxan innebär en ökad kostnad på 909 kronor per år för en genomsnittlig villakund. Efter höjningen är avgiften för denna villakund 10 911 kronor per år.
Fjärrvärmetaxan höjs med en procent och avfallshanteringstaxan lämnas på samma nivå som 2020.