Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Snön har kostat 1,2 miljoner mer...

Det är garanterat ingen som glömt förra vinterns extrema snöfall. Finspångs kommun toppade sin budget för snöröjning redan i början av året. Nu ligger man dryga miljonen i underskott.

Foto: Lillemor Molin

FINSPÅNG2010-12-17 03:00

- Vi förbrukade den budgeterade summan tidigt. Eftersom snön kom så tidigt nu i vinter med, tickar notan på, säger Rickard Bardun, teknisk chef på Finspångs Tekniska Verk.

Han gissar att man kommer upp i dubbla kostnaden innan året är slut jämfört med budget som låg på 1,3 - 1,4 miljoner kronor.

Hinner inte med finliret
Trots mycket snö kämpar Tekniska Verken på med att röja de områden de ska.

- Vi har ett antal entreprenörer som kämpar på. De har även börjat med att transportera bort snö till Sjömansäng, säger Rickard Bardun.

Men finliret kommer de inte riktigt ikapp med.

- Nej eftersom det kommer mer snö hela tiden hinner man inte med finputsen. Det gäller att fokusera på att hålla gatorna framkomliga då, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om