Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Snabb utredning om Grosvad

Kommunstyrelsen har gett kommunstyrelsekontoret i uppdrag att snabbt utreda vilket alternativ man ska välja för att fortsätta med Grosvadsprojektet.

FINSPÅNG2004-10-19 06:00
För några veckor sedan gick anbudstiden ut för intresserade som ville vara med och bygga och driva den tänkta Grosvadsanläggningen, vilket Folkbladet då berättade om.
Det kom inte några anbud till kommunen, men dock tre brev från byggföretagen Skanska, NCC och PEAB där de visade intresse men inte vågade delta fullt ut i projektet. I och med detta har man tappat tid och hur man ska arbeta vidare måste nu bestämmas fort. I måndags beslutade därför kommunstyrelsen att ge kommunstyrelsekontoret i uppdrag att utreda vilket alternativ man ska välja för att gå vidare.

Snabb utredning
- Vi vill ha en snabb utredning och det handlar om två alternativ, säger kommunstyrelsens ordförande Stig Andersson (s).
Det ena alternativet handlar om att kommunen utvecklar ett partnerskap i samarbete med något av de företag som varit intresserade. Det andra alternativet är att man tar in anbud för byggandet av en simhall och varmvattenbassäng som kommunen sedan driver i egen regi.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om