Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skolskjutsar hett ämne

Två överklaganden till länsrätten under 2002, i år har hittills fem överklaganden kommit in som rör skolskjuts eller busskort.

FINSPÅNG2003-10-29 06:00
Folkbladet har tidigare skrivit om att Hans Nygren som handlägger skolskjutsärendena på kommunen har märkt att förfrågningarna ökar. Alla förfrågningar leder dock inte till ansökningar eller överklagan. Men överklagan till länsrätten har mer än fördubblats.
En av anmälningarna har överklagats till kammarrätten. Det fallet är inte avgjort, men det handlar om rätten till skolskjuts varannan vecka från Björke skola till Finspång för en tioårig pojke.
Antingen handlar ärendena om skolskjuts, alternativt busskort till barn som bor växelvis hos sina föräldrar eller om barn som går i skola utanför hemkommunen. Exempelvis elever på musikskolan i Norrköping.

Påbörjad utredning
Någonstans på kommunstyrelsekontoret i Finspång ligger den påbörjade utredningen som ska ligga till grund för en ny skolskjutslag.
Ärendet lämnades över från humanistiska nämnden i februari, men hittills har alltså inte mycket hänt.
- Tyvärr är hon som handlägger det här helt sjukskriven till den siste november, men nu måste vi se till att någon annan tar tag i det här, säger Hans Lindberg.
Tidigast till kommunstyrelsemötet i december tror han att ett förslag kan finnas att ta ställning till, men han tror inte att det kommer att klargöra hur det kommer att bli för elever med växelvis boende.
- Det kommer nog att bli nej även i fortsättningen eftersom humanistiska nämnden har sagt så och de går på Kommunförbundets rekommendationer, säger Hans Lindberg.

Inte bara Finspång
Det är inte bara i Finspång som de här frågorna är aktuella. Fler ärenden i länsrätt, kammarrätt och även ett i regeringsrätten slår fast att eleverna har rätt till skolskjuts/busskort vid växelvis boende om föräldrarna bor i samma kommun.
När Skellefteå införde rätten till skolskjuts för barn med växelvis boende för närmare fyra år sedan räknade man med att det skulle röra högst 50 barn - idag har 222 barn den rätten. Det blev 1 miljon kronor dyrare.
Några beräkningar för vad det kan komma att kosta Finspångs kommun finns inte. Något som kan tyckas märkligt när en utredning ska till.

Inga fler rekommendationer
Från Kommunförbundets sida har man tagit upp det orimliga i att kommunen ska stå för en kostnad som har sin grund i ett beslut fattat av riksdagen 1998, som uppmuntrar till gemensam vårdnad.
Istället tycker man att staten bör betala. Men utbildningsminister Thomas Östros vill invänta skollagskommitténs betänkande innan han tar ställning.
Under tiden har Kommunförbundet slutat ge rekommendationer till kommunerna och upplyser i stället om rättsläget just nu.
- Kommer det ett prejudicerande fall så kan det såklart påverka även vår utredning för hur den nya skolskjutslagen kommer att se ut, säger Hans Lindberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om