Skoleleverna i Finspång slipper skriftliga omdömen
FINSPÅNGSkriftliga omdömen i grundskolan kommer troligen inte att införas i Finspång. Nästa vecka väntas nämligen barn- och utbildningsnämnden avslå Inge Jacobssons (m) motion i frågan.
Inge Jacobsson menade att många föräldrar och elever upplever att de inte fått en tillräcklig klar bild av skolans bedömning av eleven vid de utvecklingssamtal som hålls mellan skolan och föräldrar/elever.
Han vill därför att Finspångs kommun ska erbjuda alla föräldrar och elever möjligheten att få ett skriftligt omdöme.
<b>Väntas avslås</b>
"Det skriftliga omdömet ska fungera som ett kvitto på uppnådda resultat men också ge förslag till hur elevens fortsatta utveckling ska stödjas", skriver Inge Jacobsson i motionen och fortsätter:
"Skriftliga omdömen leder också till bättre möjligheter för eleven själv att stämma av sina prestationer och kan därmed stimulera till ytterligare ansträngningar i något eller några ämnen".
Motionen tas upp vid barn- och utbildningsnämndens sammanträde i nästa vecka. Går nämnden på utbildningsförvaltningens förslag till beslut kommer motionen att avslås.
<b>När så begärs</b>
Bakgrunden till utbildningsförvaltningens förslag om avslag är ett stycke i skollagen som säger: "På begäran av en elevs vårdnadshavare skall läraren som ett komplement till utvecklingssamtalet lämna skriftlig information om elevens skolgång".
Utbildningsförvaltningen skriver med anledning av detta i beslutsunderlaget: "Med denna skrivning i lagen är det utbildningsförvaltningens uppfattning att Finspångs kommun inte kan införa generella skriftliga omdömen, eftersom skriftliga omdömen endast ska utfärdas när elevs vårdnadshavare så begär.
Det står varje lärare och rektor fritt hur de vill utforma informationen om den möjligheten".
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!