Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skoldans med bad och mys

REGNA
I en skola långt, långt in i skogen råder full aktivitet. 24 ungdomar från Jokkmokk i norr till Nässjö i söder är på dansläger.

Brita-Stina Sjaggo hann med lite dans innan hon skulle norrut igen och märka djur.
FOTO: MARTIN ROTH

Brita-Stina Sjaggo hann med lite dans innan hon skulle norrut igen och märka djur. FOTO: MARTIN ROTH

Foto:

Finspång2002-07-25 00:00
I Bottens gamla skola avslutas i dag danslägret som pågått sedan i söndags. Bakom lägret står Lillemor och Christer Lundgren, som bor nästgårds. Fast det hela började med Lillemors syster Solbritt.
- Jag och min man Peter ordnade dansläger i fjol och i förfjol i fjällen, där vi bor. Men så har det funnits en önskan om att ha det här, så i år blev det i Bottens skola i stället.
Ungdomarna som är mellan 14 och 18 år, av vilka en del varit med på alla tre lägren, har fått lära sig gammeldans, folkdans, foxtrot och nytt för i år är att de lärt sig bugg.

<b>Måste bada</b>
Jonas Samuelsson och Lina Lundgren är kusiner och ursprungligen från trakten. De har varit med på lägren i Jokkmokk och tycker att det är jättekul.
- På sätt och vis är det tråkigare att vara här för det är en viss atmosfär i Jokkmokk. Fast här är det varmare och man kan bada mer, säger Lina.
Bada gör de många gånger varje dag för det är svettigt att dansa och någon dusch finns det inte.
Vore det inte för att det är så att alla ungdomarna sover tillsammans i två av skolans salar så skulle det nog inte vara riktigt lika roligt att vara på dansläger.
- Vi myser och spexar långt in på nätterna, ingen vill gå och lägga sig för då kan man ju missa något, säger Lina.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om