Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skatare får stöd av politiker

FINSPÅNG2006-08-18 06:00
Bygg en ny skateboardramp och låt ungdomarna bestämma var. Det tycker Elisabet Rehn (v), som nu ger sitt stöd till unga skatare i Finspång.
I början av juli berättade Folkbladet om hur Alexander Sjöholm har försökt att få pengar till en ny skateboardramp i Finspång. Kommunen sa nej, eftersom man inte ger bidrag till privatpersoner.
- Om Finspång ska bli attraktivt ska man inte förbjuda ungdomar, sa en besviken Alexander Sjöholm då.
Nu får han oväntat stöd av vänsterns Elisabet Rehn. I en motion föreslår hon att kommunen ska bygga en ny ramp åt ungdomarna och dessutom låta dem bestämma var. Sluta att överorganisera och ge ungdomarna aktiviteter som de kan sköta själv, menar Elisabet Rehn.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om