SM i ung företagsamhet avgörs under två dagar på Stockholmsmässan i Älvsjö. Shanga Aziz och Rogerio Silva har gjort stor succé med sitt Locker room talk.
Shanga och Rogerio vill förändra nedsättande språkbruk i omklädningsrum genom att först och främst påverka killar i 10-14-årsåldern. De har varit med i flera tv-och radioprogram och ni har säkert läst om den lyckade satsningen även här. De är ute i omklädningsrum och skolor över hela landet för att försöka påverka till ett bättre språkbruk i omklädningsrummen.
Duon går på Nya Bergska i Bildningen och har redan nått framgångar under SM-finalen. 30 lag var kallade till SM-finalen efter att ha vunnit första pris i sina respektive regioner. De 30 sorterades ned till tio och till kvällens galafinal återstår fyra lag, däribland Locker room talk.
Shanga och Rogerio ska återigen presentera sitt UF-företag inför juryn ikväll och sedan kommer årets vinnare och SM-guldmedaljörer att presenteras. Det företag som vinner SM-guld får sedan representera Sverige vid EM för UF-företag.
Fotnot: Finalen direktsänds på Ung Företagsamhet Sveriges Facebooksida mellan klockan 19-23 ikväll.