Seniorboenden på Profilenområdet
Det finns planer på att att bygga tolv villor för seniorer på Profilenområdet. Ett avtal har nu tecknats mellan Finspångs kommun och företaget Seniorer hus & hem AB.
Foto:
Tanken är att det ska vara ett bekvämt boende för personer över 55 år. Att den sociala gemenskapen ska stärkas genom likasinnade grannar. - Du köper ditt hus nyckelfärdigt för en viss summa och har nära till äldreomsorg i Betaren, säger Larseric Ramlöv (FP) ansvarig politiker för sektorn samhällsbyggnad. Mannen bakom seniorvillorna Jan Hemberg berättar att husen kommer att kosta mellan 2,2 och 2,3 miljoner kronor. Vidare planeras bland annat för trygghetslarm i seniorvillorna. Marknadsundersökning
Enligt planen så ska det byggas tolv parhus, det vill säga sex olika huskroppar. Boendeytan planeras till 90 kvadratmeter med öppen planlösning. Till detta tillkommer ett inglasat uterum på 17 kvadrat samt varmgarage. Alla politiker i kommunstyrelsen är överens om den här satsningen varför ett så kallat markreservationsavtal nu har upprättats. - Jag blev positivt överraskad av att det finns företag som vill bygga i Finspång, säger Anders Härnbro (S). Tanken med avtalet är att ge Senior hus & hem AB tid att undersöka intresset innan bygget av villorna drar igång. Om marknadsundersökningen, vid årsskiftet, visar sig vara positiv är det fritt fram för företaget att börja bygga. Jan Hemberg är förhoppningsfull: - Vi får se om vi bygger allt på samma gång eller om vi tar det i två etapper, säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!