En ny mötespunkt mellan människor ska vara dragloket när centrum utvecklas och förändras, det är planerna för det nya biblioteket som ska byggas i kristallen. Väggar ska rivas, lokalen ska delvis byggas ut och fasaden ska få en helomvandling. Huset kommer att bli ljusare, öppnare och mer välkomnande. Ett bistrofik planeras på nedervåningen, den mörka delen av fasaden kommer att ersättas av fönster, hissen och trappan får en ny placering och det blir nytt klinker på nedervåningen.
– Vi bygger för att människor ska vilja vara här, vi vill att de ska dröja sig kvar, säger Per Johansson, sakkunnig och ansvarig för biblioteksverksamheten i Finspång.
Lokalerna ska vara klara den första juni och när skolstarten kommer till hösten så ska bibliotekets gamla lokaler vara anpassade för undervisning.
– Därför behövde vi fatta ett snabbt beslut, så att arbetet kunde komma i gång fort, säger Ulrika Jeansson (S) som fått kritik från andra politiker att kommunstyrelsen fattade beslutet, istället för kommunfullmäktige.
– Vi har en diskussion om vad kommunen kan göra för centrum och vi ser att boklåningen går ner. Genom att placera biblioteket här så kommer vi att fånga upp fler personer som hittar hit och kommer hem med en bok, ett spel eller tidning. Man kan inte flytta ett centrum, men ett centrum kan dö eller utvecklas, säger Ulrika Jeansson.
Det nya biblioteket kommer att öppnas upp mot förvaltningstorget och restaurangen och köket ska bort.
– Vi vill ge biblioteket en plats med möjlighet att utvecklas vidare över tid. Det kommer att se ut som ett modernt stadsbibliotek, säger Johan Malmberg, utvecklingschef vid kommunen.
Inredningen kommer att gå i naturmaterial och ljusa färger. Samtidigt kommer hela byggnaden att bli lite mer klimatsmart, bland annat kommer Icas kylsystem att göras om.
– Vi är väldigt stolta att få kroka arm med kommunen och få bygga det här, det kommer hända mycket visuellt med huset, säger Mikael Rånes, förvaltningschef vid Amasten.
Under glastaket kommer en tidningsavdelning att inrymmas, där hoppas Per Johansson att invånarna kommer ta chansen att slå sig ner en stund och förkovra sig i nyheter och spännande reportage. I det som varit en restaurang kommer en traditionell lånehall att finnas. Det ska också byggas en barnavdelning och en separat avdelning för filmvisningar, möten eller föredrag.