Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Resurspool är en god idé"

FINSPÅNG
En resurspool med personal, som kan hoppa in i äldre- och handikappomsorgen vid behov, är en bra idé. Det anser omsorgsnämnden som ändå valde att återremittera frågan.
-Vi vill ha en komplettering när det gäller kostnaden, säger nämndordförande Conny Eriksson (s).

Finspång2002-06-21 00:00
Resurspoolen var en av punkterna vid omsorgsnämndens sammanträde på tisdagen. Folkbladet har redogjort förslaget från omsorgsförvaltningen, som är en modell för att tillgodose behovet av korttidsvikarier inom äldre- och handikappvård.
- Nämnden ska ta frågan på augustisammanträdet, säger Conny Eriksson (s). Tills dess vill vi att nämnden kompletterar när det gäller kostnaden. Vi är positiva till förslaget om resurspool, men vi måste se hur budgeten ser ut.

<b>Budget i augusti</b>
I augusti ska omsorgsnämnden lägga sitt förslag till budget för 2003.
På omsorgsnämndens dagordning fanns bland annat en punkt om dagverksamhet och korttidsvistelse/växelvård på Storängsgården.
Omsorgsförvaltningen och närsjukvården i Finspång föreslår gemensamt, att dagverksamhet ska inrättas på Storängen, i lokaler som redan finns tillgängliga.
De föreslår också att Storängsgården ska ha platser för korttidsvistelse och växelvård, d v s när någon vårdas hemma viss tid och på korttidsplats viss tid. Personal från både omsorgen och närsjukvården ska arbeta tillsammans i boendet. Antalet korttidsplatser blir inte mindre i kommunen, men blir mera samlat.
-Nämnden ansåg att det är bra att ha korttidsplatserna samlade, säger Conny Eriksson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om