Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Råttor hade fest på telekabel

FINSPÅNG
Råttor kan ställa till det ordentligt ibland. Cirka 2500 teleabonnenter i Finspångsområdet drabbades i går av ett flera timmar långt teleavbrott. Orsaken var en avgnagd kabel - en skada som råttor låg bakom.

Finspång2001-09-10 00:00
Det var vid 04.50 på söndagsmorgonen som teleavbrottet i Finspångsområdet upptäcktes. Cirka 2500 teleabonnenter och 1000 ISDN-kunder drabbades av avbrottet som varade under flera timmar.
Larmnumret 112 fungerade inte heller. Orsaken till teleavbrottet var en kabel som hade gått av, eller snarare gnagts av.

<b>Väldigt ovanligt</b>
- Det är råttor som har ätit av kabeln. Det är väldigt, väldigt ovanligt, jag har inte hört talas om att det har hänt förut, säger Maria Hillborg på Telias presstjänst.
De flesta abonnenterna fick vänta till förmiddagen innan telefonerna åter fungerade.
På söndagseftermiddagen hade fortfarande cirka 60 kunder teleavbrott.
- Men det kommer att åtgärdas. Sedan kan det alltid bli mindre efterdyningar av sådant här, med mindre lokala avbrott, säger Maria Hillborg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om