Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Politiker har ställt sig bakom stugby på Grosvad

Dennie Larsson som driver Lotorps stug och turistcenter AB är på gång att etablera en stugby vid Arena Grosvad. Nu har kommunstyrelsens ställt sig bakom idén och anslår därför 2,8 miljoner kronor till vägar och VA i området.

Dennie Larsson har byggt fyra runda stugor i Lotorp. Nu är han i färd med att bygga likadana stugor vid Arena Grosvad. Foto: Magnus Johansson/arkiv

Dennie Larsson har byggt fyra runda stugor i Lotorp. Nu är han i färd med att bygga likadana stugor vid Arena Grosvad. Foto: Magnus Johansson/arkiv

Foto: Johansson Magnus

FINSPÅNG2009-10-07 03:00
Dennie Larsson har nyligen etablerat en stugby i Lotorp med fyra runda stugor. Larsson har, som Folkbladet tidigare berättat, anmält sitt intresse om att bygga liknande stugor på Arena Grosvadsområdet. Han tror att det finns ett behov av korttidsboenden med åretruntstandard i kommunen.Drog sig ur
Efter förslaget dök det upp en intressent till men som nu har dragit sig ur.- I annat fall hade stugorna nog stått klara nu, säger Dennie Larsson.Nu har alla politiker i kommunstyrelsen ställt sig bakom ett arrendeavtal med Dennie Larsson, som bland annat innebär att man anslår 2,8 miljoner för investering i vägar, ledningar och anslutningsavgifter.- Det är positivt att vi har kommit i mål med det här. Det här är ytterligare ett steg i utvecklingen av Arena Grosvad, säger Larseric Ramlöv (FP).Runda stugor
I arrendeavtalet, som också ska godkännas av kommunfullmäktige, är arrendetiden på 20 år.Det är Dennie Larsson själv som ska bygga stugorna, som också kommer att bli runda som de i Lotorp, och ansvara för driften av dem genom ett arrendeavtal med kommunen. Hans planer är att innan vintern ha utfört markarbeten och under vintern börja bygga fem stugor á 45 kvadrat som ska vara klara under 2010.Året därpå ska arrendatorn bygga en ny servicebyggnad för campinggäster. För planerna innefattar också en uppfräschning av den befintliga campingplatsen. 2011 ska ytterligare fem stugor uppföras.- Vi får väl se hur stort behovet blir, säger Dennie Larsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om