Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Pizzeria utsatt för inbrott

En pizzeria i centrala Finspång utsattes under natten för ett inbrott.




Det var natten mellan torsdag och fredag som polisen fick larm om inbrottet.

Det var natten mellan torsdag och fredag som polisen fick larm om inbrottet.

Foto: Johan Nilsson/TT

Finspång2019-06-28 19:30

Strax efter klockan halv två på natten mellan torsdag och fredag fick polisen larm om ett inbrott. Enligt larmet skulle en fönsterruta ha krossats på en pizzeria i centrala Finspång. Polisen anlände till platsen och påbörjade en platsundersökning och en utredning om stöld genom inbrott.

– Det är oklart om vad det är som har stulits, berättar Tomas Agnevik, presstalesperson hos polisen.

Ett vaktbolag blev ombett att täcka över den krossade rutan och polisen tillkallade och informerade ägaren om händelsen.

– Det finns misstankar om att någon har varit inne i lokalen, men man vet inte vad som har stulits, förklarar Tomas Agnevik.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!