Pendel till Finspång deras röstvinnare
Miljöpartiets väljare bestämmer sig allt oftare så sent som på självaste valdagen. Därför storsatsar partiet på att synas utanför valstugorna.
Foto: Fotograf saknas!
- Undersökningar visar att våra väljare bestämmer sig sent, därför står vi här nu, säger Martin Nyberg, Miljöpartiets andranamn på vallistan till kommunfullmäktige.Listans tredjenamn Ingrid Ahlström instämmer:- Många av våra väljare är unga och de är seriösa och vill ta reda på saker och ting innan de bestämmer sig, säger hon.Fördubbla jobbtillfällen
I partiets valmanifest, som kommer i dagarna, förklarar medlemmarna hur de vill "modernisera Finspång" de kommande åren. En viktig del rör pendeltåg till Norrköping och Linköping. - Det skulle fördubbla jobbtillfällena för Finspång. Det blir lättare för de som arbetar eller studerar att bo kvar i Finspång, samtidigt som det attraherar fler att flytta hit genom att vi har billigare huspriser, menar Martin Nyberg.Han refererar till att många stora städer i Sverige bygger ut sin spårtrafik, och menar att Stor-Stockholm utvecklades just genom pendeltåg och tunnelbanan.- Det är inga vilda drömmar, det här ligger verkligen i tiden och är en smart trafiklösning, säger han.Genom en sådan utbyggnad fördjupas även konceptet Fjärde Storstadsregionen, något Martin Nyberg och Ingrid Ahlström inte anser Finspång riktigt vara delaktigt i i dagsläget.- Det handlar bara om Norrköping och Linköping. Men kranskommunerna då? Vad vore Stockholm utan sina förorter? säger Martin Nyberg.Alternativ el
Pendeltågen kommer att drivas på el från alternativa energikällor som sol, vind och vatten. Och just energi-och klimatfrågor är en annan het punkt i partiets manifest. Man vill satsa på lokalt producerad solvärme och vindkraft. - Just nu gynnas inte lokala företag i kommunala upphandlingar. Vi vill att kommunen bryr sig och stöttar lokala företag på orten, säger Ingrid Ahlström.- Lägger man till exempel in miljökriterier så gynnas Finspångs företag, förklarar Martin Nyberg.Den lokala produktionen ska även gynnas när det handlar om mat till kommunens verksamheter. Att ta fryst mat från ett storkök långt-bort-ifrån rimmar inte med Miljöpartiets politik.- Jag är lärare och jag vet att många barn hoppar över frukosten hemma, och sedan hoppar de över skolmaten för att de inte gillar den. Det blir svårt att jobba då, menar Ingrid Ahlström. - Genom att satsa på kvalitet och närproducerade råvaror så kommer fler att äta, avslutar hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!