Ny informationsdirektör på Siemens
Bengt Larsson heter den nya informationsdirektören på Siemens. Han kommer från Värmland, men befinner sig just nu på semester i Malaysia.
Bengt Larsson som bor några mil från Laxå och ungefär 13 mil från Finspång kommer att både bo kvar i Värmland och flytta till Finspång.
- Jag kommer att flytta till Finspång för det går inte att jobba på ett bra sätt annars i det här jobbet, men jag kommer också att bo kvar i Värmland, säger Bengt Larsson.
Senast kommer han från et företag i Budapest där han varit med och introducerat IT i Östeuropa.
- Jag har också jobbat inom Ericson och ABB och kom då i kontrakt med det som då hette Stal Laval, berättar Bengt Larsson.
Så på sätt och vis kan det tyckas som att han nu knyter i hop säcken i Finspång.
- Jag var intresserad av ett företag som arbetar globalt på den internationella marknaden och jag tycker att det är intressant att komma tillbaks till Sverige som chef för en avdelning, säger Bengt Larsson.
Lite nytänkande kommer Bengt Larsson att ta med sig till Siemens från sin tid på olika företag i Europa.
- Jag kommer så klart att vilja utveckla avdelningen och arbeta med personalen och lite nytänkande kan det nog bli, säger Bengt Larsson.
Den 1 februari tillträder Bengt Larsson tjänsten som ny informationsdirektör på Siemens.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!