Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nu öppnas delar av Bergslagsvägen upp

Nu har första delen av Bergslagsvägens nya gångfartsområde öppnats upp. "Vi kommer öppna upp resterande sträckor löpande", säger trafikstrateg Helena Wastesson.

Personal från Stenab, som är anlitade av NCC, flyttade bort staket vid gångfartsområdet under måndagsförmiddagen.

Personal från Stenab, som är anlitade av NCC, flyttade bort staket vid gångfartsområdet under måndagsförmiddagen.

Foto: Magnus Johansson

Finspång2021-05-04 20:00

Arbetet med att anlägga gångfartsområde på Bergslagsvägen i Finspångs centrum har dragit ut på tiden.

– Det har påträffats en del skrot under gatan. Vi fick upp en telekabel från 1950-talet i förra veckan, det är sånt som kan hända i en entreprenad, berättar Helena Wastesson.

undefined
Nu har första delen av Bergslagsvägens gångfartsområde, från Vallonplatsen till Jonas Wenströms väg, öppnats.

Hon påpekar att när arbetet med ett projekt inleds är det viktigt att alla ledningar finns med i ledningskollen.

– Vissa ledningar finns inte med i underlaget, utan påträffas eftersom det inte fanns dokumenterat, utan påträffas när vi börjar gräva. Det innebär att försiktigare schaktningar måste göras, vilket är ett exempel som kan försena processen.

undefined
Personal från Stenab, som är anlitade av NCC, flyttade bort staket vid gångfartsområdet under måndagsförmiddagen.

Men i fredags öppnade den första delen av Bergslagsvägen, mellan Vallonplatsen och Jonas Wenströms väg, upp.

– Nu öppnar vi upp den sträckan för fotgängare och cyklister, vartefter kommer vi öppna upp mer, allteftersom arbetet blir klart. När ytterligare delar färdigställs kommer avstängningar tas bort och fler delar bli tillgängliga för fotgängare och cyklister.

Gångfartsområdet på Bergslagsvägen i den första etappen gäller från Vallonplatsen till Majelden vid Kulturhuset, i höjd med området där Hyttvägen och Bergslagsvägen möts.

undefined
Helena Wastesson, trafikstrateg vid Finspångs kommun.

– Det är positivt att vi kan börja öppna upp för att få ökad rörelse i området, betonar Helena Wastesson.

Arbetet med att lägga gatsten pågår. Kommunens entreprenör NCC har anlitat personal från Stenab för att utföra plattsättningen.

Extraresurser i form av ytterligare grävmaskiner och fler plattsättare har satts in för att arbetet ska göras mer effektivare.

undefined
Personal från Stenab, som anlitats av kommunens entreprenör NCC, arbetade på Bergslagsvägen, i närheten av Jonas Wenströms väg, under måndagen.

– Det här är ett sätt att snabba på processen. Det som återstår vid första delen är planteringen av buskar och perenner, det får göras senare. Vi kommer att avvakta med att släppa på bilar, det kommer göras när allt är klart.

Vad betyder det att Bergslagsvägen delvis kan öppnas upp?

– Det har stor betydelse, både för butiker och besökare, det är bra att vi får den här ytan möjlig att röra sig på, det underlättar för alla ta sig fram. Man kan redan nu se hur fint gångfartsområdet kommer bli.

undefined
Gångfartsområdet har öppnats upp från Vallonplatsen till Jonas Wenströms väg i nuläget.

Kommer extraresurserna innebära utökade kostnader och när beräknar ni att gångfartsområdet ska vara klart?

– Att vi snabbar på processen har inte med några kostnader att göra. Vi har samtal med entreprenören kring tidplanen och kan inte säga i nuläget när området kommer att stå helt klart, konstaterar Helena Wastesson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!