Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nära flera olyckor vid farlig biljakt

24-åringen vägrade att stanna för polisen och jagades genom stora delar av centrala Finspång. Gående fick hoppa undan när mannen bland annat körde upp på en cykelväg.

Finspång2017-02-23 11:35

Klockan var strax efter 18 på kvällen den 1 december när en polispatrull såg en bil som körde vårdslöst och sladdade på Gronvägen. De signalerade till föraren att stanna, men mannen försökte i stället köra ifrån polisen.

I nysnö och halt väglag inleddes en jakt i den mörka vinterkvällen, där bilen förföljdes genom de centrala delarna av Finspång. Poliserna berättade efteråt att föraren hade svårt att hålla kontrollen över fordonet och sladdade gång på gång – vid ett tillfälle rakt in i en rondell.

Det gjordes också flera farliga omkörningar och ett tag var bilen till och med uppe på en cykelväg. Föraren körde då på mycket nära håll förbi flera personer som tvingades att hoppa undan, berättar poliserna.

"Han körde som att han verkade helt likgiltig ifall han skulle krocka med oavsett människa, fordon eller byggnad", skriver en av dem i sin rapport.

Polisen använde både blåljus och sirener för att varna allmänheten. De var just på väg att preja fordonet när föraren plötsligt gav upp och stannade på De Wijks väg.

Bakom ratten satt en 24-årig man som nu åtalas för vårdslöshet i trafik. Han förnekar brott och menar i förhör att han inte alls har kört på något farligt sätt. Däremot erkänner han själva färden och säger att han blev rädd för polisen och därför försökte fly.

24-åringen åtalas också för en rad andra brott, bland annat för att han vid körningen var narkotikapåverkad och saknade körkort.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om