– Jag har alltid rört på mig hela mitt liv, så det blev naturligt att börja träna här för 25 år sedan när de öppnade. Dessutom hade jag lite problem med min rygg då, så det var läge att börja träna mer regelbundet. Nu har jag tränat två till tre gånger i veckan i 25 år, säger Christina efter att hon fått blommor och diplom av Miriam Johansson och Thomas Lundmark, ägarna till Aktiv Hälsocenter.
Som aktiv 77-åring behöver hon inte känna sig ensam vare sig innan, under eller efter träningen.
– Ha, ha. Nej, verkligen inte. Så här stor uppslutning var det inte när jag började träna här. Vi har blivit fler och fler pensionärer de senaste åren som träffas efter träningen och har trevligt. Några av mina bästa vänner har jag träffat här, berättar Christina och håller upp diplomet som förutom titeln hedersmedlem ger henne ett livslångt medlemskap på Aktiv Hälsocenter.
Thomas Lundmark har känt Christina länge eftersom han hade henne som engelsklärarinna på mellanstadiet när han gick på Viggestorpsskolan.
– Hon är verkligen ett föredöme, poängterar Thomas som startade Aktiv Hälsocenter 1992.
Anledningen var lika enkel som genial.
– Det fanns helt enkelt inget gym i Finspång som uppfyllde de krav jag hade på min egen träning. Jag fick åka in till Norrköping och träna fyra gånger i veckan. En kväll när jag åkte hem och passerade genom Svärtinge så slog det mig att jag kunde dra igång ett gym själv och låta mina kompisar träna där, säger han.
Snabbt började han leta lokaler och det nya gymmet öppnade där Folktandvårdens lokaler på Vallonvägen ligger idag.
– De lokalerna var på 400 kvadratmeter. Efter tre år flyttade vi hit till Bergslagsvägen där vi är nu och dubblade ytan. Sedan har vi byggt ut i flera omgångar och har nu 1 500 kvadratmeter, berättar Thomas.
Miriam Johansson kom in i bilden för 15 år sedan och är både partner med Thomas i arbets- och privatlivet.
– Vi lever vår dröm och har en passion för det vi gör. Det tror jag är nyckeln till den framgång vi haft, säger Miriam och får medhåll från Thomas.
I skrivande stund har Aktiv Hälsocenter cirka 1 400 medlemmar där den yngste medlemmen är 13 år och den äldsta 91 år.
– Medelåldern ligger på 45 år från att ha varit cirka 25 år när jag startade. Hälsotänket har ökat explosionsartat och vi har över 300 medlemmar som är över 60 år, berättar Thomas.
Träningstrender kommer och går. Vad är hetast just nu?
– Å ena sidan ska det vara kort, högintensiv träning och å andra sidan så lockas många av yoga och mindfulness. Det är två tydliga motpoler i vårt stressiga samhälle, säger Miriam.
Hur ser då framtiden ut?– Vi fortsätter att vara lyhörda för nya trender och utvecklar hela tiden vårt koncept. Det kan handla om mer föreläsningar, kurser och workshops samt mer individuell coachning vilket många efterfrågar, säger Thomas Lundmark.
Fotnot: Totalt arbetar 25 personer på Aktiv Hälsocenter, varav åtta är fast anställda.