Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mötte bil på fel sida vägen

En bilist blev nertvingad i diket när en annan körde på fel sida.

Arkivbild

Arkivbild

Foto: Johan Nilsson/TT

Finspång2019-04-23 14:30

På skärtorsdagen, strax efter klockan 15:30, fick polisen in ett larmsamtal. En bilist hade då hamnat i diket på riksväg 51, någonstans mellan Sonstorp och Ljusfallshammar. Anledning till dikeskörningen var att föraren fick väja efter att ha mött en annan bil som körde på fel sida vägen.

Ingen person blev skadad i händelsen. Varför den mötande bilen körde på fel sida vägen är oklart men mannen i 45-årsåldern är misstänkt för vårdslöshet i trafik.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om