Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Möte efter ryktesspridning i Rejmyre

REJMYRE
Placeringen av asylsökande i Rejmyre har skapat en del ryktesspridning bland ortsbefolkningen. I onsdags kväll ordnade därför Byarådet ett möte där Migrationsverket gav information.

Finspång2002-10-25 00:00
Migrationsverket har som regel att alltid hålla informationsmöten på orter där asylsökande ska placeras innan nyetableringar sker. För omkring ett år sedan kom de första asylsökande till Rejmyre, men ingen informationsträff har givits där. Först i onsdags blev den av, efter att Byarådet tagit tag i saken.
- De inledde med att be om ursäkt för att de missat att ge informationen, berättar Peder Nyström, ordförande i Rejmyre Byaråd.
Byarådet har tagit initiativ till träffen eftersom det bland ortsborna har förkommit en del ryktesspridning kring de asylsökande.

<b>Spridits rykten</b>
- Det här har inte varit något stort problem, men ett problem och det har spridits rykten om till exempel stora flyttlass, TV- och bilköp som Migrationsverket betalar, förklarar Peder Nyström.
Från Migrationsverket medverkade asylenhetens samordnare Kristina Jonsson, informatören Elisabet Swartz samt handläggarna Åsa Halldorsson och Aida Malkoc. De gav en genomgripande information om hur verket arbetar och vilka regler som gäller. De talade om hur lägenheter till asylsökande inreds och hur mycket pengar en asylsökande får per dag. Migrationsverket hyr lägenheter i området Haggården i Rejmyre och där finns plats för 34 asylsökande.

<b>Kritiska deltog ej</b>
- Det var en väldigt upplysande information och det blev ett konstruktivt möte, tycker jag, säger Peder Nyström.
Mellan 30 och 40 personer deltog i mötet.
- Tyvärr är det så att de som har varit mest kritiska inte var med, konstaterar Peder Nyström.
Byarådet och Migrationsverket kommer nu att samverka så att alla hushåll i Rejmyre får ett informationsblad.
- Jag tror att det fortfarande kommer att förekomma en del problem, men nu har alla fått en rimlig chans att få information och jag tror att spekulationerna kan bli mindre efter det här, säger Peder Nyström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om