Vi har skickat flera frågor till utrikesminister Ann Linde (S). Hon har inte svarat på de direkta frågorna, utan skriver så här i ett mejl till redaktionen:
"Det är självfallet helt oacceptabelt att en ambassad gör hotfulla uttalanden mot en journalist. Som tidigare nämnts har utrikesdepartementet vid upprepade tillfällen påtalat för den kinesiska ambassaden och för den kinesiska ambassadören att yttrandefriheten i Sverige är grundlagsskyddad och att journalister har rätt att utföra sitt arbete fritt. Vi kommer att fortsätta påtala detta i våra kontakter med ambassadören. Vi vill emellertid hålla kanalerna för dialog öppna. Försvagas våra kontaktmöjligheter med ett land så begränsas också våra möjligheter till dialog om frågor där vi tycker olika. Sverige utvisar inte ambassadörer för att göra politiska markeringar".
Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna och Vänsterpartiet har krävt att Kinas ambassadör, Gui Congyou, ska utvisas. Även Moderaterna och Centerpartiet vill att Sverige agerar mot Kina.
"Ambassadören har kallats upp vid upprepade tillfällen och det har inte hjälpt. Han behöver förklaras persona non grata (icke önskvärd person)", säger Lars Adaktusson, utrikespolitisk talesperson för KD, i en intervju med Expressen
Vi har försökt få kontakt med den kinesiska ambassaden i Stockholm, utan någon respons.