Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Minibuss i kollision med större buss

Klockan 08.49 kom larmet om en trafikolycka på riksväg 51 i höjd med Östantorp.

Finspång2019-03-09 09:38

Enligt de första uppgifterna handlade det om en kollision mellan två bussar på riksväg 51 i höjd med Östantorp, strax utanför Sonstorp.

– Det är en minibuss som kört in i en annan liten större buss, säger Torbjörn Johansson vid räddningstjänsten i Finspång.

De första rapporterna talade om fem skadade.

– Men det visade sig inte stämma. Ingen är skadad, ingen har behövt transport till sjukhus, säger Johansson vidare.

Trafiken kommer dock att påverkas av olyckan då båda bussarna står kvar på vägen.

– En av buss måste bärgas. Vi dirigerar nu om trafiken som växelvis får köra förbi olycksplatsen.

Vid tio-tiden hade räddningstjänsten och polisen lämnat platsen.

Enligt polisen ska oyckan ha inträffat då minibussen legat bakom bussen och kört in i framförvarande fordon i samband med en inbromsning. Eventuellt kan halka på platsen ha bidragit till olyckan. Händelsen kommer att utredas vidare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om