Mer entreprenad m-förslag
Moderaterna vill se se större besparingar hos kommunstyrelsen och socialnämnden än de övriga partierna. Att lägga ut ett eller fler boenden inom omsorgen på entreprenad och att avbryta Rejmyreprojektet är något av det som partiet anser kan spara pengar.
- Där i ligger att vi vill att Rejmyre-projektet ska avbrytas, säger Inge Jacobsson (m).
Minska arvoden
Ett annat besparingsförslag här handlar om att man vill minska de politiska arvodena med minst en miljon kronor. Att arvodeskostnaderna ska minskas är man överens om med både de övriga borgerliga partierna och vänsterpartiet.
Socialnämndens ram vill moderaterna minska med drygt tre miljoner kronor.
Här vill moderaterna att pengar ska sparas exempelvis genom att ett eller flera boenden inom omsorgen läggs ut på entreprenad.
- Det är bra med konkurrens och erfarenhetsmässigt vet vi att det sparar pengar, anser Inge Jacobsson.
På entreprenad
Som Folkbladet berättade redan i går vill moderaterna, liksom vänsterpartiet och de tre övriga borgerliga partierna, att Hällestadgården ska utvecklas till ett vårdboende istället för att som socialdemokraterna föreslagit göras om till ett seniorboende. Inge Jacobsson menar att om annan verksamhet läggs ut på entreprenad så klaras kostnaden för Hällestadgården. Han påpekar också att moderaterna är tveksamma till att omvandlandet av Hällestadgården till seniorboende skulle ge den besparing på 3,3 miljoner kronor som socialdemokraterna sagt.
Moderaterna vill utöka kommunfullmäktiges ram med 3, 5 miljoner kronor.
- Det finns fem miljoner i budgetreserv som inte är märkta till någonting. Vi vill att de ska finnas hos fullmäktige och om någon nämnd stöter på patrull så kan de ansöka om medel hos fullmäktige, förklarar Inge Jacobsson.
Bland övriga förslag till förändringar som moderaterna vill se kan exempelvis nämnas att minska övertidsuttag och se över vikariebestämmelserna så att kostnaderna kan minskas. Partiet föreslår till exempel också att Finet AB ska säljas, att en tidsplan ska göras för de andra bolagens avyttring och att inga nya bolag ska bildas. Att all verksamhet som man kan ska entreprenadupphandlas är ytterligare ett moderat förslag.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!