Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mannen föll vid montering av byggnadsställning

Polis och ambulans larmades under torsdagen med anledning av en olycka på en arbetsplats i Skedevi. En man hade ramlat under arbete med montering av en byggnadsställning.

Finspång2022-01-13 18:20

Olyckan inträffade vid klockan 14.16 på torsdagen. Enligt polisen handlade det om ett fall på cirka 2-3 meter och mannen fördes till sjukhus med ambulans, för kontroll och eventuell vård.

Polisen utreder händelsen som en arbetsplatsolycka.

– Polisen har varit på arbetsplatsen för dokumentation samt förhör med eventuella vittnen. Förhör har också hållits med den drabbade mannen på sjukhuset, rapporterar polisens presstalesperson Monica Bergström.

Region Östergötland meddelar under torsdagskvällen att mannen i fråga är i 20-årsåldern. Han skadades lindrigt i samband med fallet och hans tillstånd bedöms vara stabilt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!