Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Man gripen för inbrott

Under natten gick ett inbrottslarm i en lokal i Rejmyre. En man har gripits misstänkt för stöld.

Foto: Johan Nilsson/TT

Finspång2019-08-26 05:56

Det var vid 03.20-tiden som polisen åkte ut till en adress i Rejmyre där ett inbrottslarm utlösts.

– Det går ett inbrottslarm i någon form av företagsverksamhets byggnad. När patrullen kommer fram är ingen kvar på platsen, sa Joel Gerdin, vakthavande befäl vid polisregion Öst vid 05.30-tiden.

Via signalement och spår på platsen kunde en misstänkt gärningsman gripas vid en fastighet inte långt därifrån.

– Hunden kunde spåra mot en fastighet där vi träffade på en man som bar gods som vi kan knyta till inbrottet. Han greps på den här adressen och misstänks nu för stöld genom inbrott, sa Joel Gerdin.

Den misstänkte tjuven ska enligt polisen vara i 35-årsåldern. Det är fortfarande oklart vad som stulits. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om