Lyft för kägeln
FINSPÅNGPå måndagen kom en långtradare från Tyskland till Finspång med banorna till den nya kägelhallen i Centrumgallerians övre plan.
Med en kranbil lyftes materialet till de nya kägelbanorna i Centrumgallerian upp till taknivå. Banorna kommer från Hamburg. FOTO: TITTI OLOVSSON
Foto:
Ett 20-tal kägelentusiaster från Kägelhallföreningen Finspong och pensionärsklubben Pensionisten hjälpte till. Kranbilen tillhör Andersson & Baggman och rattades av Leif "Purjo" Andersson.
<b>Tre veckors arbete</b>
Kägelbanorna, som är av ett konstmaterial, kommer från den tyska tillverkaren Spellmann i Hamburg. Tre tyska montörer grep sig direkt an med
- De vill ha tre veckor på sig med monteringsarbet, förklarar Tomas Karlsson, ordförande i Kägelhallföreningen.
I juni lär det klia i fingrarna bland kägelspelarna att få provspela. I augusti drar annars spelet igång.
Det totala utrymmet på övre planet är 1 200 kvadratmeter. Ungefär hälften av ytan disponeras för kägeln. Kafeteria och andra aktiviteter delar på den resterande delen.